Styrelsen

Här kommer en kort presentation av oss som sitter i styrelsen.

Kontaktinformation: styrelsen@ostsvenskabeagleklubben.se
Bankgiro/plusgiro: 66 41 92-2

Post:
Elisabeth Gibson/Östsvenska Beagleklubben
Heleneborgsgatan 4A
11732 Stockholm


Ordförande / Mässansvarig: Carina Lagerberg
Grödinge
Telefon: 0733459821
E-post: carina.lagerberg@ostsvenskabeagleklubben.se


Kassör / Utställningsansvarig: Elisabeth Gibson Lewthwaite
Stockholm
Telefon: 0708396297
E-post: elisabeth.lewthwaite@ostsvenskabeagleklubben.se

Jag skaffade min första Beagle Giles 2012 och det öppnade upp en helt ny värld för mig. Sedan 2013 sitter jag med i Östsvenska Beagleklubbens styrelse som Kassör. 2014 köpte jag min andra beagle Clinton, och 2018 vår tredje Cas. 2017 tog jag även över ansvaret för utställningar och är utbildad CUA. Jag är främst aktiv inom utställningar men spårar och kör även Nosework. Har ni frågor om utställningar eller beagle är ni alltid hjärtligt välkomna att kontakta mig!

Sekreterare: Ingela Blomquist
Huddinge
Telefon: 0765800540
E-post: ingela.blomquist@ostsvenskabeagleklubben.se

Efter att familjen funderat i två år på vilken hundras vi skulle välja fastnade vi till slut för Beagle. Mycket hund i en lagom stor robust hundkropp. I juli 2016 föddes vår Leroy som flyttade hem till oss i september samma år. Jag aktiverar Leroy genom viltspår, nosework och rallylydnad. Tillsammans med Leroy har jag fått till ett aktivt och härligt Beagle liv tillsammans med likasinnade i Östsvenska Beagleklubben.

Ledamot / Jaktprovsansvarig: Erik Klockar
Björnlunda
Telefon: 0706611464
E-post: erik.klockar@ostsvenskabeagleklubben.se


Ledamot / Spårprovsansvarig: Roger Pålsson
Skärholmen
Tel: 0705559108
E-post: roger.palsson@ostsvenskabeagleklubben.se


Suppleant: Andreas Hjelmgren
Södertälje
Telefon: 0769411822
E-post: andreas.hjelmgren@ostsvenskabeagleklubben.se

Skaffade min första Beagle Douglas 2014. Han presenterade mig för hela Beagle världen och jakten. Vi har tävlat mycket i viltspår, utställning och jakt och det är väldigt roligt att se hur allt arbete med Douglas har gett utdelning i championaten.

Suppleant / Webmaster: Magnus Werner
Stockholm
E-post: magnus.werner@ostsvenskabeagleklubben.se